
Lönsamt att läsa till civilekonom
När Saco undersökte livslönen för akademiker visade sig ekonomutbildningen vara en av de utbildningar som ger högst avkastning, sett över hela karriären.
Tre år efter examen har drygt tjugo procent av ekonomerna blivit chefer och den genomsnittliga arbetslösheten ligger på 1,5 procent. Endast läkarutbildningen ger bättre avkastning för individen än ekonomutbildningen. Drygt 93 procent av de nyutexaminerade har fått jobb inom sex månader efter avslutad utbildning och drygt 50 procent har fått jobb redan före avslutad utbildning, enligt fackförbundet Civilekonomerna.
Den bilden har gällt under många år och kommer sannolikt inte att förändras nämnvärt framöver. Förbundet oroar sig dock för att tendensen att förlänga civilekonomutbildningen kan bryta ekonomernas framgångsrika trend på arbetsmarknaden .Nu vill allt fler lärosäten erbjuda en treårig grundutbildning med tvåårig påbyggnad till en femårig master. Skälet till detta är att man säger att de svenska studenterna blir mer attraktiva internationellt och att man hoppas locka till sig fler utländska studenter.
På Civilekonomerna är man orolig för att många studenter ska känna sig tvingade att förlänga sin utbildning med ett år framöver, vilket inte garanterat ger någon ökad avkastning i lönekuvertet för individen. Civilekonomerna anser dessutom att de svenska civilekonomer som utexaminerats enligt det gamla utbildningssystemet redan är attraktiva på arbetsmarknaden.

Rekryterare
KarriärguidenFler guider du kanske vill läsa
Senaste lediga jobben
Här visas de senaste jobbannonserna från hela Sverige.
SVA lärare till kombinationsutbildning
2025-05-20
Lärare i tyska och annat ämne till Tyresö skola
2025-05-25
Musiklärare till Tyresö skola
2025-05-25
Lärare i musik sökes till Kumla skola
2025-05-18
Lärare i textilslöjd
2025-05-20
Timvikarier till Bemanningsenheten för förskolor och skolor hösten 2025
2025-06-06
Tyresö gymnasium söker lärare i Franska 40%
2025-05-15
Tyresö gymnasium söker lärare i Spanska 40%
2025-05-15
Lärare i musik åk 6-9 till Fornuddens skola
2025-05-23
Lärare i svenska och tyska 6-9 till Fornuddens skola
2025-05-23
